Решенные задачи / ИНДЗ ЕТСР
.docВаріант 22.
ІНДИВІДУАЛЬНА РОБОТА
Індивідуальне завдання 1.
Аналіз основних макроекономічних показників розвитку економіки країни.
Задача 1
В таблиці 1. наведені умовні дані про значення деяких макроекономічних показників в національній економіці.
На основі цих даних розрахуйте: ВВП, ЧВП, НД, особистий дохід; дохід після сплати податків, реальний ВВП.
1. За методом кінцевого використання (за витратами): ВВП = С + Ig + G + Xn,
Валові інвестиції (Іg) складаються із двох елементів:
Ig = In + Аm,
Xn — чистий експорт, тобто різниця між експортом і імпортом товарів та послуг (Xn = ЕXP – IM)
ВВП = 480,7 + 128,6+116,2+57,4 + (11,7-2,3)= 792,3 (млн..грн.)
2. ЧВП=ВВП-Аm
ЧВП=792,3– 57,4 = 734,9 (млн. грн.)
3. НД = ЧВП-ІТ
НД = 734,9 – (23,4+34,5+17,8)= 659,2 (млн..грн)
4. ОД = НД – ВСФ – Нерозподілений прибуток – Податок на прибуток + TR
ОД = 659,2– 31,6 – 30,9 – 31,3 + 60,6 = 626 (млн..грн)
5. DI = ОД – Тінд,
DI = 626 – 65,2 = 560,8 (млн..грн)
6. Індекс цін:
Ір = Ціна ринкової корзини поточного року/ Ціна ринкової корзини базового рокау*100
Ір=120/125,8*100= 95,4%
7. Ральний ВВП розраховується за такою формулою: Y = (Yn / Ip) × 100%
Y = (792,3 / 95,4) × 100% = 830,6 млн. грн..
Задача 2
В таблиці 2. наведені дані про надходження грошових коштів в бюджети різних суб’єктів національної економіки та їх витрати.
На основі цих даних розрахуйте:
Заощадження домогосподарств;
Національний дохід країни;
Обсяг чистих інвестицій фірм;
ВВП.
1. Заощадження домогосподарств:
S=Y-T+TR-C
S= 1580-200+330-1400 = 310 грн.
2. Національний дохід країни;
НД = W + R + і + р
НД = 1580+ 200+125+270 = 2175 грн.
3. ВВП;
ВВП = W + R + і + р + Аm + ІT
ВВП = 1580+ 200+125+270 + 520= 2695 грн.
4. Обсяг чистих інвестицій фірм;
In - чисті інвестиції
In = Ig - Аm,
Ig = ВВП - С – G
Ig=2695 -1400-720 = 575 грн.
In = 575 – 520 = 55 грн.
Задача 3
На основі даних таблиці 3 обчислити темп приросту та темп зростання ВВП країни у 2007 році порівняно з 2006 роком.
Темп приросту ВВП обчислюється за формулою:
Тп = (ВВП2007 – ВВП2006)/ВВП2006×100
Тп = (225810-204190)/ 204190×100=10,588%
Відповідь: темп нфляції становить 10,588%
Індивідуальне завдання 2.
Макроекономічний аналіз економічної ситуації в країн.
Задача 1
Сукупна робоча сила становить R млн., зайнятих L млн., номінальний ВВП дорівнює Y млн. Знайдіть втрати реального ВВП від циклічного безробіття, якщо структурне і фрикційне безробіття становить відповідно us та uf % від сукупної робочої сили. Ціни, протягом звітного періоду зросли на ΔР%. Значення показників наведено в таблиці 4.
Рівень фактичного безробіття обчислюється як частка офіційно зареєстрованих безробітних (F) до загального числа людей, які можуть і бажають працювати (R):
u = ×100%
u = 4/20×100% = 20%
Обчислюємо відсоток відставання фактичного ВВП Ya від потенційного ВВП Yp:
Δy = (u – u*)×2,5
Δy = (20 –5)×2,5 = 37,5%
Розрахунок реального фактичного ВВП:
Y = (Yn / Ip) × 100%
Y=800/115 × 100% = 695,65
Розрахунок потенційного ВВП - Yp
Yp = ×100
Yp = 695,65/(100 – 37,5)×100 = 1113,04
Втрати економіки від циклічного безробіття будуть дорівнювати:
ΔY = Ya – Yp
ΔY = 909,09 – 1118,88 = - 417,39 (грн.)
Відповідь: втрати реального ВВП від циклічного безробіття становлять 417,39 грн.
Задача 2
Кількість грошей, що знаходиться в обігу дорівнює – Q =36 од., а попит на гроші пояснюється формулою L=1,25У – 75і. Крім того, відомі функції споживання С=0,8У та функція інвестицій І = 12-30і.
складіть рівняння сукупного попиту;
як зміниться обсяг сукупного попиту при підвищенні рівня цін з 1 до 2?
1) Для визначення функції сукупного попиту розв’яжемо рівняння лінії IS відносно і:
12 – 30і = 0,2Y
i = 0,4 – 0,0067Y
і підставимо найдений вираз в рівняння лінії LM:
36/Р = 1,25Y – 75 (0,4– 0,0067 Y)
Y = 20,57/Р + 17,14
2) При Р=1 сукупний попит дорівнює:
20,57 + 17,14 = 37,71
При Р=2 відповідно:
20,57/2 + 17,14 = 27,43
Отже, сукупний попит знизився на 10,29 од.
Відповідь: рівняння сукупного попиту: Y = 20,57/Р + 17,14;
при підвищенні ціни з 1 до 2 попит знизиться на 10,29 од.
Задача 3
На ринку грошей пропозиція грошей задається формулою MS=354+5і; швидкість їх обігу дорівнює N=15 обертів за період. Попит домашніх господарств на гроші як активи характеризується функцією MA=128-5і
а) Виведіть рівняння рівноваги на ринку грошей та побудуйте графік LM;
б) визначте рівноважну ставку відсотку, якщо впродовж розглянутого періоду створюється реальний доход в розмірі Y = 4500 гр. од.;
в) як зміниться положення лінії LM, якщо:
1) швидкість обігу грошей знизиться у 1,5 рази;
2) рівень цін знизиться на Z=10 %.
а) М/Р = МА+Мт
354 + 5і = У/15 + 128 – 5і
Рівняння лінії LM1
У = 3390 + 150і
б) Якщо У = 4500, то:
4500 = 3390 + 150і => і = 7,4 %
в) 1. Якщо швидкість обігу грошей знизиться у 2 рази, то зросте попит на гроші для угод:
Мт=0,2У. Тоді:
354 + 5і = У/7,5 + 128 – 5і
Рівняння лінії LM2
У = 1695+ 75 і
2. Якщо ціна знижується, то зростає пропозиція грошей і рівновага приймає вигляд:
(354 + 5і)/0,9 = У/15 + 128 – 5і
Рівняння лінії LM3
У = 3980 + 158,33 і
Індивідуальне завдання 3.
Аналіз впливу держави на макроекономічну рівновагу
Задача 1
Середньостатистична родина складається з N = 5 чоловіка, а середній дохід на одного члена родини становить Y=900 грн. в місяць. Щомісячні витрати родини на купівлю товарів та послуг – C = 2700 грн. Із кожних 100 грн. поточного доходу, родина відкладає на банківський рахунок S=50 грн.
Визначте, якою формулою задається функція споживання в національній економіці.
Розв’язання
Загальний дохід родини складає:
Y = 900×5 = 4500 грн.
Гранична схильність до заощадження:
s/ = ∆S / ∆ Y
s/ = 50 / 100= 0,5
Гранична схильність до споживання:
с/ = 1- s/
с/ = 1- 0,5= 0,5
Автономне споживання визначається виходячи із кейнсіанської функції споживання:
Со = C - с/ × Y
Со = 2700 – 0,5 × 4500 = 450 грн.
Отже функція споживання має вигляд:
С = 450 + 0,5Y
Задача 2
Функція заощаджень = S = 0,12 У, а заплановані інвестиції фірм = І = 360. За якого обсягу виробництва буде досягнуто відповідності між заощадженнями та інвестиціями.
Розв’язання
Рівновага визначається виходячи із моделі «вилучення – ін’єкції»:
S=І
0,12 Y = 360
Y = 3000
Відповідь: При обсязі виробництва у 3000 буде досягнуто відповідність між заощадженнями і споживанням.
Задача 3
Виробнича функція має вигляд: Yr= 22+4L – L2 Якою буде величина споживання при рівноважному ВВП, при заданій функції S = 0,4Y – 8,0.
Побудуйте графік кривої споживання.
Розв’язання
Для визначення максимальної величини функції, необхідно знайти екстремум даної функції та прирівняти до 0, оскільки саме в цій точці буде максимум.
Тобто:
Yr ۱=0;
Yr ۱= 4 - 2 L
4 - 2 L=0
L = 2.
Це означає що при L = 2 будуть забезпечуватись максимальні обсяги виробництва.
Yr = 22+4×2+4 = 34
Функція споживання визначається:
С = Y - S
С = Y – 0,4 Y +8 = 0,6 Y + 8.
Величина споживання при рівноважному ВВП:
С = 0,6 × 34 + 8 = 28,4.
Задача 4
Якщо гранична схильність до споживання становить с'=0,4, коефіцієнт k змінився з a=3,2 до b=3,6. Як за моделлю Харрода-Домара зміниться економічне зростання?
Розв’язання
Загальна формула Домара—Харрода для визначення темпів економічного зростання має вигляд;
=
де s' — схильність до заощадження; k — відношення приросту капіталу до приросту продукту (реального ВВП). Тоді темпи економічного зростання у випадку а становлять:
0,6/3,2= 0,1875, або 18,75%,
у випадку b:
0,6/3,6= 0,1667, або 16,67 % .
Отже, темпи економічного зростання у випадку b на 11,11% нижче, ніж у випадку а.
Задача 5
Споживання домогосподарств визначається функцією С=190 + 0,6Y, інвестиції І = 100, витрати держави на купівлю благ G=200, трансферти із бюджету TR = 45,7, ставка прибуткового податку t = 0,2. Визначте рівноважний ВВП і значення мультиплікатора.
Розв’язання
Рівноважній ВВП визначається за формулою:
Y = C + I + G
Y = 190 + 0,6 (Y – 0,2Y+45,7) + 100 + 200;
Y = 995,04
Мультиплікатор витрат з урахуванням ставки податків визначається по формулі:
me =
me = 1/(1 – 0,6(1 – 0,2)= 1,923
Відповідь: рівноважний ВВП становить 995,04,55; мультиплікатор витрат становить 1,923.
Задача 6
В економіці без держави та закордону функції заощадження та інвестицій мали вигляд: S=0,5Y – 50 та I=175 – 25i; з появою держави була введена постійна ставка прибуткового податку – t=20% і всі зібрані податки витрачались державою на придбання благ. Визначте функцію IS до та після появи держави: а) аналітично, б) графічно.
Розв’язання
а) Вихідне рівняння лінії IS визначається із рівності:
0,5Y-50 =175-25i;
Y =450-50i;
З появою держави умова рівноваги на ринку благ набуває вигляду:
S+Т=I+Т, в умовах задачі:
0,5(Y-0,2Y) – 50 + 0,2Y =175-25i + 0,2Y;
Y=562,5 – 62,5i.
б)