- •Факультет транспорту, менеджменту і логістики Кафедра мультимодальних перевезень
- •Дисципліна: «Основи діяльності транспортних підприємств»
- •Вибір джерела фінансування купівлі обладнання за рахунок банківського кредиту або придбання його в лізинг.
- •Платежі з обслуговування кредиту, грн
- •Розрахунок амортизаційних відрахувань:
- •Зведена таблиця підсумкових амортизаційних відрахувань і залишкової вартості автонавантажувача, грн
- •Сальдо руху грошових затрат, виходячи з володіння автонавантажувачем як власністю, грн
- •Результати грошових затрат по обслуговуванню кредита на придбання автонавантажувача, грн.
- •Результати розрахунків чистої приведеної вартості проекту купівлі обладнання зводяться в табл. 6. Чистая приведенная стоимость проекта покупки оборудования, грн.
- •Розрахунок руху грошових затрат і чистої приведеної вартості лізингу автонавантажувача
Сальдо руху грошових затрат, виходячи з володіння автонавантажувачем як власністю, грн
Таблиця 4
Показники |
Життєвий цикл проекту |
|||||
1-й рік |
2-й рік |
3-й рік |
4-й рік |
5-й рік |
6-й рік |
|
Післяподаткова вартість технічного обслуговування (+) (Снmt) |
+13120 |
+13120 |
+13120 |
+13120 |
+13120 |
+13120 |
Амортизаційний податковий щит (-) (Рnat) |
-24175,5 |
-15861,5 |
-10406,8 |
-6828 |
-4480 |
-2939,2 |
Рух затрат |
-11055,5 |
-2741,5 |
+2713,2 |
+6292 |
+8640 |
+10180,8 |
Відсотки по кредиту також сплачуються з прибутку до оподаткування, тому при їх розрахунку також має місце відсотковий «податковий щит», який визначається за формулою:
,де
Рnkt - відсотковий «податковий щит» поточного t-го року, грн. враховується зі знаком "мінус" і заноситься в табл. 5
Pkpt - відсотки за користування кредитом, береться з табл. 1
Рух грошових витрат підприємства по обслуговуванню кредиту розраховується так:
де: – рух грошових витрат по обслуговуванню платежів по кредиту в t-у поточному році.
Pkt - ануїтетний платіж по кредиту, грн.
Результати розрахунків руху грошових витрат транспортної компанії по обслуговуванню кредиту внести в табл. 5.
Розрахунок відсоткового «податкового щита»:
Рnk1= 136690,4∙0,18=24604,3 грн
Рnk2= 127291,5∙0,18=22912,5 грн
Рnk3= 114602,1∙0,18=20628,4 грн
Рnk4= 112890∙0,18=20320,2 грн
Рnk5= 95161∙0,18=17129 грн
Рnk6= 71226,8∙0,18=12821грн
Розрахунок руху грошових витрат по обслуговуванню платежів по кредиту в t-у поточному році:
=163564,9-24604,3=138960,6 грн
=163564,9-22912,5 =140652,4 грн
=163564,9-20628,4=142936,5 грн
=163564,9-20320,2 =143224,7 грн
=163564,9-17129=146436 грн
=163564,9-12821=150744 грн
Результати грошових затрат по обслуговуванню кредита на придбання автонавантажувача, грн.
Таблиця 5
Показатели |
Життєвий цикл проекту |
|||||
1-й рік |
2-й рік |
3-й рік |
4-й рік |
5-й рік |
6-й рік |
|
Ануїтений платіж по кредиту (+) Pkt |
163564,9 |
163564,9 |
163564,9 |
163564,9 |
163564,9 |
163564,9 |
Відсотковий «податковий щит» (-) Pnkt |
24604,3 |
22912,5 |
20628,4 |
20320,2 |
17129 |
12821 |
Рух грошових затрат D kt |
138960,6 |
140652,4 |
142936,5 |
143224,7 |
146436 |
150744 |
Рух чистих грошових потоків витрат транспортної компанії у зв'язку з покупкою автонавантажувача є алгебраїчоюу сумою руху грошового потоку витрат по обслуговуванню кредиту на покупку автонавантажувача (табл.5) і руху грошових витрат, виходячи з володіння автонавантажувачем як власністю (табл.4).
Рух чистих грошових витрат підприємства у зв'язку з покупкою автонавантажувача визначається за формулою:
Dчkt = (Pkt-Pnkt)+(Cnmt -Pna)=Dkt+Dt,
де Dчkt - чистий грошовий потік витрат підприємства у зв'язку з придбанням обладнання у власність.
Розрахунок чистих грошових витрат :
Dчk1= 138960,6-11055,5= 127905,1 грн
Dчk2= 140652,4-2741,5= 137910,9грн
Dчk3= 142936,5+2713,2= 145649,7грн
Dчk4= 143224,7+6292=149516,7грн
Dчk5= 146436+8640= 155076 грн
Dчk6= 150744+10180,8= 160924,8 грн
Порівняння витрат на покупку або лізинг автонавантажувача необхідно робити за допомогою техніки дисконтування, при цьому в якості ставки дисконтування вибирається середня банківська відсоткова ставка за користування довгостроковими кредитними ресурсами, що дорівнює r = 30%.
Виходячи з цього з фінансових таблиць знаходиться коефіцієнт дисконтування (Kдt) по роках періоду єдиний - і для покупки у власність, і для лізингу. Тоді чиста приведена вартість покупки устаткування за рахунок кредиту банку Счt в t-му поточному році життєвого циклу проекту визначається так:
Счt = * kдt
Розрахунок:
Сч1=127905,1∙0.741=94777,6грн
Сч2=137910,9 ∙ 0.549=75713грн
Сч3=145649,7∙ 0.406=59133,7грн
Сч4=149516,7∙ 0.301=45004,5грн
Сч5=155076∙ 0.223=34582грн
Сч6=160924,8∙ 0.165=26552,5грн
Загальна чиста приведена вартість проекту купівлі обладнання Сч визначається за формулою:
Сч=94777,6+75713+59133,7+45004,5+34582+26552,5=335763,3 грн