План-конспект уроку виробничого навчання.
Тема програми: Виготовлення швейних виробів халату. Підтема: Виготовлення жіночого халату. Тема уроку. З’єднання коміра з горловиною. Мета уроку:
-
навчальна – навчити з’єднувати комір з горловиною халату.
-
розвиваюча – розвиток раціонального мислення та творчості при виконанні завдань:
-
виховна – виховання поваги до праці, бережливості до обраної професії.
Методична мета: удосконалення якості навчального процесу при застосування інноваційних підходів і засобів навчання. Тип уроку: удосконалення набутих знань та вмінь по обробці даних вузлів. Вид уроку: показ трудових прийомів, вправи, самостійна робота учнів. Матеріально-технічне забезпечення уроку. Обладнання в навчальній майстерні (швейні машини, праска, прасувальні дошки, інструменти особистого користування). Дидактичне забезпечення уроку: - готовий виріб на натуральну величину; - плакати: «З‘єднання коміра з горловиною». - зразки послідовності обробки коміра та вшивання його в горловину (в натуральну величину); - інструкційно-технологічні карти по обробці даних вузлів; - взірці можливих дефектів та способи їх усунення;
Міжпредметні зв’язки
1. Матеріалознавство: властивості і склад тканин бавовняного асортименту. 2. Спецтехнологія: технологія з’єднання комірів з горловиною. 3. Конструювання: конструктивні особливості покрою комірів при виготовленні верхнього одягу. 4. Обладнання: технічна характеристика щвейної машини 1022 кл; універсальної швейної машинки «Джулі» DDL – 5550, обладанная для волого-теплової обробки. 5. Охорона праці: додержання правил безпеки при виконанні ручних, машинних і прасувальних робіт. Пожежна безпека.
Досягнення учнів після закінчення уроку. Учні повинні знати: - організацію робочого місця при виконанні ручних, машинних і прасувальних робіт; - технологічну послідовність вшивання коміра в горловину; - термінологію машинних, ручних і прасувальних робіт; - дефекти при обробці комірів та з’єднання їх з виробом та способи їх усунення; - дрібні неполадки в роботі швейних машин та їх усунення; - правила з охорони праці в навчальній майстерні. Учні повинні вміти: - раціонально організувати своє робоче місце згідно з вимогами правил охорони праці; - обробляти коміра та вшивати їх у горловину виробу з дотриманням технічних умов на виконання; - своєчасно виявляти та усувати допущені помилки, які можуть виникниту в процесі виконання завдання; - вибирати оптимальні волого-теплової обробки для різних матеріалів; - усувати дрібні неполадки в роботі швейних машин; - дотримуватися правил з техніки безпеки при виконанні ручних, машинних і прасувальних робіт.
Хід уроку
I. Організаційна частина - 2 хв. Звіт старости: - наявність учнів, їх зовнішній вигляд та готовність до уроку; - готовність виробничої майстерні до роботи. II. Вступний інструктаж – 25-30 хв. 1.Повідомлення теми і мети уроку Акцентується увага учнів на навчальну мету уроку – удосконалення умінь та навичок вшивання комірів у горловину у виробах з підбортами.
Перед вивченням нової теми уроку необхідно з’ясувати, чи все зрозуміло учням з попередньої теми: «Обробка плечових та бокових зрізів халату. Обробка краю бортів, коміра». 2. Актуалізація опорних знань. 2.1. Обробка плечових зрізів халату – відповідь учениці з місця за допомогою халату. 2.2. Обробка бокових зрізів халату – відповідь учениці за допомогою її халату. 2.3. Фронтальне опитування – повторення знань з техніки безпеки при виконанні ручних, машинних і прасувальних робіт. 3. Пояснення нового матеріалу Практичний показ та коментування своїх дій майстром на прикладі взірця виробу у натуральну величину.
Фронтальна бесіда з учнями в процесі показу трудових прийомів по обробці коміра шляхом постановки запитань:
-
які ви знаєте види комірів;
-
назвіть зрізи комірів, як проходить нитка основи;
-
який шов застосовується для з’єднання деталей нижнього коміра і до якої групи швів він відноситься;
-
з боку якого коміра потрібно виконувати операцію обшивання;
-
для чого підрізають шви в кутиках і яку ширину припуска на шов залишають при цьому;
-
як потрібно проводити волого-теплову обробку готового вироба.
Учні слідкують за трудовими прийомами, слухають питання,обмірковують, відповідають. 3.1. Вшивання коміра в горловину виробу.
- поділити горловину від середини спинки до краю уступа умовно на чотири частини. I ділянка – від середини спинки до лінії плечового шва 1,5-2,0 см. II ділянка – над плечовим швом: 1,5-2,0 см. у бік спинки і 3,0-4,0 см у бік пілочки. III ділянка – від кінця I ділянки до лінії згину лацкана. Учні уважно слухають, обмірковують і закріплюють, повторюючи поділені ділянки горловини. ! Потрібно звернути увагу учнів, що III ділянка має косий зріз і зазнає найбільшого розтягування під час обробки виробу. IV ділянка – частина горловини від кінця III ділянки до початку лацкана. При вметуванні коміра в горловину потрібно дотримуватись необхідної посадки на цих ділянках. На I ділянці вметати нижній комір у горловину без посадки. На II ділянці вметати нижній комір з посадкою 0,5-0,7 см. На III ділянці припосадити горловину виробу на 0,5-0,7 см. На IV ділянці з’єднати комір з горловиною рівномірно без посадки.
Візьмемо оброблений комір, перевіримо наявність контрольних позначок на зрізі стійки нижнього коміра.
Скласти халат лицьовою стороною всередину, перевірити симетричність лівої та правої частин халату по горловині: середину виробу, плечового шва, довжину уступу.
Складемо нижній комір з горловиною виробу лицьовими сторонами всередину, суміщаючи зрізи та контрольні позначки: середину нижнього коміра – з середини спинки, плечовий шов – з позначкою по зрізу стійки коміра, кінець коміра зрівняти з виступом, що визначає кінець зшивання коміра у горловину. Закріпити деталі кравецькими булавками.
Відступаємо 9 мм від зрізів і вметуємо нижній комір у горловину виробу. Витягуємо кравецькі булавки.
На відстані 10 мм від зрізів вшиваємо комір у горловину виробу з боку нижнього коміра. Витягуємо нитки вметування. Перевіряємо симетричність кінців коміра, уступів, чи рівні припуски на шви вшивання нижнього коміра у горловину.
Припуски на шви вшивання нижнього коміра у горловину виробу спрямуйте у бік нижнього коміра та запрасувати, застосовуючи спеціальну колодку або подушечку.
Накладаємо на горловину виробу верхній комір з підігнутим зрізом стійки, перекриваючи строчку вшивання на 1 мм. Закріпити деталі кравецькими булавками на контрольних ділянках: середині виробу та плечових швах.
Настрочити верхній комір на відстані 1 мм від підігнутого краю, закриваючи строчку вшивання нижнього коміра. Витягуємо кравецькі булавки.
Припрасувати вшитий у горловину комір з боку нижнього коміра із спеціальної колодки або подушечки.
Учні слухають поданий матеріал, відповідають на поставлені питання: - як потрібно скласти оброблений комір із горловиною виробу; - які точки потрібно сумістити;
Потрібно звернути увагу учнів про можливі дефекти.
-
Порушення загального балансу виробу (середина коміра не суміщена з серединою спинки);
-
Нижній комір відстає від шиї (при посадці нижнього коміра на I ділянці);
-
Нижній комір не прилягає до шиї (за відсутності посадки нижнього коміра на II ділянці);
-
Викривлення лінії раскепу (посадка на IV ділянці);
-
Пілочка не облягає ключиці (за відсутності посадки пілочки на III ділянці).
Для усунення зазначених дефектів потрібно випороти комір і знову з’єднати його з горловиною, враховуючи технічні вимоги для обробки даного вузла.
4. Закріплення нового матеріалу: - назвати зрізи коміра (відповідь учениці); - назвати величини посадки на ділянках; - назвати контрольні точки, які необхідні для з’єднання коміра з горловиною; - назвати можливі дефекти, які можуть виникнути при вшиванні коміра в горловину і способи їх усунення. 5. Видача завдання на самостійну роботу в процесі поточного інструктажу. Нагадати про якість виконання операцій, про дотримання технологічних умов, технологічної послідовності та обробки, організацію робочого місця для виконання ручних, машинних і прасувальних робіт, дотримання правил з охорони праці, економне використання електроенергії і матріалів.
Учні слухають поданий матеріал, відповідають на поставлені питання:
Як вметати нижній комір у горловину виробу?
Як настрочити верхній комір на горловину виробу?
Розкажіть послідовність з’єднування коміра з горловиною виробу?
Практичне завдання:
З’єднайте комір з горловиною виробу. ІІІ. Поточний інструктаж – 5 год. Виконання завдань по вшиванню коміра в горловину виробу індивідуально кожною ученицю самостійно безпосередньо на виробі. Під час цільових обходів робочих місць необхідно: - перевірити додержання учнями технологічної послідовності і технологічних умов вшивання коміра в горловину. - прослідкувати дотримання правил з охорони праці. Правильність трудових прийомів; - провести додатковий інструктаж з метою попередження помилок в роботі і звернути увагу учнів на самоконтроль і взаємоконтроль якості по обробці вузлів халату. Заключний інструктаж – 15 хв. Провести підсумок виробничого навчання за день, проаналізувати практичну діяльність кожного ученя, дотримання правил охорони праці, організацію робочого місця. Відмітити кращі роботи, вказати на допущені недоліки і способи їх усунення, оцінити рівень досягнень учнів і їх творчої активності. Виставити оцінки учням, проаналізувати їх. Повідомити про реалізацію поставленої мети на вступному інструктажі, що учні повинні знати та вміти. Задати домашнє завдання. Повідомити тему і мету наступного уроку.
Обробка рукавів, вметування рукавів в пройму. Прибирання робочих місць та майстерні.