2. Економічний кругообіг. Потреби споживача
.docxПлан-конспект уроку
з економіки
для групи E-11
Тема: Продукт та економічна ефективність виробництва. Економічний кругообіг. Потреби споживача та споживчі блага. Закономірності поведінки споживача.
Мета: сформувати в учнів поняття про продукт та економічна ефективність виробництва, економічний кругообіг, потреби споживача та споживчі блага, закономірності поведінки споживача; розвивати економічне мислення; виховувати інтерес до вивчення курсу, актуалізувати та поглибити знання про виробництво як найважливішу сферу життєдіяльності людини; виховувати самостійність мислення, цікавість до теми.
Тип уроку: Комбінований.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Перевірка присутності учнів на уроці та оголошення теми уроку.
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ
Перевірка Д/З.
-
Які елементи процесу виробництва вам відомі?
-
За яких умов ці елементи забезпечуватимуть створення кінцевого продукту виробництва?
-
Як поєднати ці елементи, щоб виробництво було максимально результативним?
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Виробничі ресурси. Продукт та економічна ефективність виробництва.
Продукт виробництва – життєве благо, створене виробничими факторами
Ефективність =
Задача
На підприємстві виробляють 4000 одиниць товару щоденно за кількості робітників 40 осіб. Упровадження більш сучасного устаткування дозволило збільшити виробництво товару на 1000 одиниць і зменшити кількість працюючих на 50 %. Визначте, як змінилася продуктивність праці на підприємстві.
Потреби споживача. Споживчі блага
У людей різні потреби, які вони задовольняють, щоб забезпечити своє існування.
Потребами називають усі фізичні і духовні відчуття людиною певної необхідності,яку можна задовольнити за допомогою благ, тобто товарів та послуг.
Товар – це продукт праці, створений не для особистого споживання, а для обміну або продажу.
Послуга – це дія або вчинок людини, що приносить користь або надає допомогу іншій людині.
Обмеженість – це недостатність обсягу наявних ресурсів усіх видів для виробництва того обсягу благ, який люди хотіли б отримати.
Здатність речей і послуг задовольняти наші потреби називається споживчим благом.
Виникнення потреб залежить від багатьох чинників (додаток1)
Класифікація потреб:
-
За характером виникнення:
-
Біологічні(базові, первинні)
-
Соціальні та породжені розвитком цивілізації (вторинні)
За засобами, що забезпечують задоволення потреб
-
Матеріальні
-
Нематеріальні (духовні)
За нагальністю задоволення
-
Елементарні(першочергові)
-
Вишукані(другорядні)
За способом задоволення
-
Індивідуальні
-
Колективні
-
Суспільні (загальнодержавні)
За критерієм значущості та ієрархії
-
Піраміда потреб Маслоу:
-
Самореалізації
-
Поваги
-
Соціальні
-
Безпеки і захисту
-
Фізіологічні
Класифікація споживчих благ:
-
За шляхами надходження
-
Вільні
-
Економічні
-
Суспільні
За співвідношенням
-
Взаємозамінні(субститути)
-
Взаємодоповнюючи(комплементи)
За доступністю
-
Винятково доступні
-
Загальнодоступні
За конкурентністю
-
Конкурентні
-
Неконкурентні
За призначенням
-
Товари особистого споживання
-
Товари виробничого призначення (інвестиційні товари)
-
Особисті послуги
-
Комерційні послуги
Для того, щоб не плутати поняття «потреба» і «споживче благо» спробуємо за допомогою схем побудувати діаграму Вена, із якої побачимо, що ж спільного й відмінного в цих поняттях:
Закономірності поведінки споживача
Так чи інакше, але всі ми змушені ходити по магазинах і робити покупки. Звісно, один віддасть перевагу ковбасі, другий - рибі, третій – овочам. Що нас при цьому об'єднує? Перед усіма завжди стоїть три питання.
Споживач:
-
Що купити?
-
Скільки коштує?
-
Чи вистачить грошей, щоб зробити покупку?
Якщо виходити лише з власного досвіду, то кожен скаже, що людина у своєму виборі речей і послуг керується своїми доходами. Зіставляючи їх із цінами і власними смаками. Щоб дати відповідь на запитання «що купити?», треба з'ясувати корисність речі для споживача, на запитання «скільки коштує?» - дослідити ціну, а щоб з'ясувати, чи вистачить грошей, - визначити дохід споживача. Про ціни і доходи ми будемо говорити згодом, а щодо вподобань, тобто корисності, то вже зараз можемо зробити деякі узагальнення.
-
У більшості випадків людина поводить себе раціонально, тобто намагається зробити якнайкращим свій добробут.
-
Людина керується своєю власною оцінкою нагальності тієї чи іншої потреби.
-
Оцінка споживчого блага залежить від запасу або кількості товару, призначеного для споживання.
-
Споживач схильний постійно змінювати структуру споживання.
Перелічені положення розроблені представниками одного з найвпливовіших напрямів економічної теорії – маржиналізму.
Товари та послуги задовольняють потреби людини, тим самим вони мають корисність.
Корисність – здатність товару або послуги задовольняти потреби людини.
Корисність – це суб'єктивне поняття, тобто корисність певного товару буде суттєво різною для різних людей (наприклад, окуляри мають величезну корисність для людей з порушенням зору, але абсолютно некорисні для людини з відмінним зором.). Корисність вимірюється в одиницях, які називаються ютилями (U).
ІV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацюйте § 3 підручника.