Урок-семінар «Шкала електромагнітних хвиль»
III Курс
Мета. Проконтролювати, узагальнити, систематизувати знання учнів про способи добування, особливості поширення, властивості і застосування електромагнітних хвиль різних частот. Розширювати політехнічний кругозір. Розвивати навички мовного користування фізичними термінами. Виховувати відповідальне ставлення до навчання, самостійність, цілеспрямованість.
Наочність: шкала електромагнітних хвиль, модель трубки Рентгена, рентгенівські знімки.
Хід уроку
Вступне слово вчителя. Властивості електромагнітних хвиль Електромагнітні хвилі з різними довжинами мають досить багато відмінностей, але всі вони, навіть починаючи зі змінного струму, однієї фізичної природи.
Спільними для всіх електромагнітних випромінювань є механізми їх виникнення: електромагнітні хвилі з будь- якою довжиною хвилі можуть виникати при прискореному русі електричних зарядів чи при переходах молекул, атомів або атомних ядер з одного збудженого стану в інший. Гармонічні коливання електричних зарядів супроводжуються електромагнітним випромінюванням, що має частоту рівну частоті коливань зарядів.
Виявляють електромагнітні хвилі за їх дією на заряджені частинки. У вакуумі електромагнітна хвиля будь-якої довжини поширюється зі швидкістю 300000 км/с.
Як і будь-які хвилі, електромагнітні хвилі мають властивості відбивання і заломлення, огинання (дифракції), інтерференції, поперечності тощо.
Весь спектр електромагнітних коливань умовно поділяється на окремі діапазони, для яких найбільш характерні певні властивості та особливості добування і поширення:
-
змінний електричний струм (низькочастотне проміння)-,
-
радіохвилі з піддіапазонами: довгі, середні, короткі та ультракороткі;
-
інфрачервоне проміння;
-
видиме світло;
-
ультрафіолетове випромінювання;
-
рентгенівські промені;
-
гамма-проміння.
Сьогодні при проведенні цього коротенького підсумку-семінару ми ще раз пригадаємо властивості електромагнітних випромінювань, способи їх добування та галузі застосування, почуємо цікаві історичні факти.
Оскільки питань для висвітлення більше десяти, то кожне з них готували окремі групи учнів.
Виступи та повідомлення учнів про електромагнітні випромінювання в порядку збільшення частоти (зменшення довжини хвилі).
Коментарі вчителя (у разі потреби та наявністю часу).
Підсумок. Із всього набору електромагнітних хвиль ми не розглянули лише так званого гамма-проміння, тому що цього матеріалу ми ще не вивчали. При вивченні ядерної фізики розгляд шкали електромагнітних випромінювань буде овнено гамма-мпроменями. Сьогодні ми прослухали кілька повідомлень про характеристики, способи добування, застосування електромагнітних хвиль. Навіть з цих повідомлень видно, як людина ставить фізичні закони, явища собі на службу, як необхідні їй ґрунтовні знання в різних галузях, зокрема в галузі фізики.
Виставлення оцінок, коментарі до них.
Домашнє завдання.
Повторити за підручником. «Відносність руху», «Додавання переміщень. Додавання швидкостей», «Принцип відносності Галілея».