- •З дисципліни Медицина катастроф
- •Тема 2: Надзвичайні ситуації природного, техногенного та соціально-політичного характеру, їх медико-санітарні наслідки:
- •1. Тема: Стихійні лиха, їх медико-тактична характеристика.
- •Хід заняття
- •1. Вступна частина
- •2. Перевірка вихідного рівня знань і навичок студентів з питань раніше вивченого матеріалу (усно).
- •3. Навчальні питання
- •3.1. Визначення і класифікація надзвичайних ситуацій природного характеру
- •3.2.Стихійні лиха геологічного характеру
- •3.2.1. Землетруси
- •Сейсмічна шкала інтенсивності прояву землетрусу на поверхні Землі за 12-бальною шкалою Меркаллі (msk-64)
- •Приблизне співвідношення між магнітудою за Ріхтером і максимальною інтенсивністю за шкалою msk-64
- •3.2.1.2. Можливий характер ураження людей під час землетрусів
- •3.2.1.3. Організація медичного забезпечення потерпілого населення внаслідок землетрусу
- •Що робити під час землетрусу
- •Що робити після землетрусу
- •3.2.2. Вулканічна діяльність.
- •3.2.3. Зсуви
- •Стіхийні лиха гідрологічного характеру
- •3.3.1. Повені
- •3.3.1.1. Можливий характер ураження населення. Розмір і структура втрат
- •Характеристика втрат за зонами затоплень, % від чисельності населення
- •3.3.1.2. Організація медичного забезпечення потерпілого населення внаслідок повені
- •3.3.3. Затори і зажори льоду на ріках
- •3.3.4. Нагони
- •3.3.5. Снігові лавини, заноси і зледеніння
- •3.4. Стихійні лиха метеорологічного характеру
- •3.4.1.Урагани і шторми, смерчі
- •3.4.2. Блискавки
- •3.4.3. Посухи
- •3.4.4. Природні пожежі
- •4. Заключна частина
Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова
Кафедра медицини катастроф і військової медицини
Курс Медицини катастроф
МЕТОДИЧНІ МАТЕРІАЛИ ДО практичного заняття
для студентів 2 курсу медичного факультету
З дисципліни Медицина катастроф
Тема 2: Надзвичайні ситуації природного, техногенного та соціально-політичного характеру, їх медико-санітарні наслідки:
СТИХІЙНІ ЛИХА, ЇХ МЕДИКО-ТАКТИЧНА
ХАРАКТЕРИСТИКА
Автори-укладачі: проф. В.С.Тарасюк, доц. Н.Д.Корольова, доц. М.В.Матвійчук, В.В.Поляруш, Н.В.Кривецька, Н.А.Шпакова, С.Л.Малик
Вінниця - 2007
1. Тема: Стихійні лиха, їх медико-тактична характеристика.
2. Кількість академічних годин - 2.
3. Вид проведення заняття: практичне заняття.
4. Місце проведення заняття - класи кафедри.
5. Мета заняття:
-Загальна і виховна: теоретична та практична підготовка студентів з планування системи організаційних заходів по ліквідації наслідків стихійних лих; захисту населення та наданню необхідної медичної допомоги потерпілим в осередках стихійних лих та на етапах медичної евакуації; виховання медико-психологічної та фізичної стійкості при виконанні поставлених завдань, розуміння важливості заходів, що проводяться формуваннями ДСМК.
- Конкретна: студенти повинні знати характеристику основних осередків ураження стихійних лих, можливий характер уражень людей, порядок дій формувань ДСМК в умовах надзвичайних ситуацій, основи організації проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт і вміти проводити оцінку обстановки, яка може виникнути в осередках стихійних лих
6. Навчально-методичне та матеріально-технічне забезпечення:
6.1. Література:
6.1.1. Основна література:
Дубицкий А.Е., Семенов И.А., Чепкий Л.П. Медицина катастроф. –К.: Здоров'я, 1993. - 464.
Медицина катастроф /За ред. І.В. Кочіна. – К.: Здоров’я, 2002.
Медицина екстремальних ситуацій: Навч. Посібник / Б.Р.Богомольний, В.В.Кононенко, П.М.Чуєв. – Одеса, 2001. – 412 с.
6.1.2. Додаткова література:
Варнавская Л.Д., Городник А.Г., Ковалев Э.3. и др. Организация служби зкстренной медицинской помощи Донецкой области. - Донецк, 1992. - 98 с.
Землетруси. Характеристика, лікувально-евакуаційне забезпечення /За ред. І.В. Кочіна. – Кіровоград: Центрально-Українське видавництво, 2004.
Компанець В.С., Тарасюк В.С., Недорізанюк О.М., Корольова Н.Д. Медико-технічні основи тимчасової зупинки зовнішньої кровотечі. - Київ; Вінниця, 1996. - 100 с.
Медицина катастроф (Под ред. В.М. Рябочкина и Г.И.Назаренко). - М.: ИНИ Лтд, 1996.- 262 с.
Москаленко В.Ф., Волошин В.О., Рогач І.М. Організація лікувально-профілактичних та санітарно-протиепідемічних заходів при ліквідації наслідків повеней. – Ужгород, 2001. – 92 с.
Основи організації медичного забезпечення населення за умов НС /Під ред. В.В. Дурдинця і В.О. Волошина. – К.: Медекол., 1999. – 202 с.
Підготовка формувань та закладів ДСМК до роботи у надзвичайних ситуаціях /За ред. І.В. Кочіна. – Запоріжжя: ЗДІУЛ, 2000. – 128 с.
Повені і діяльність служби медицини катастроф /За ред. І.В. Кочіна. – Кіровоград: Центрально-Українське видавництво, 2004. – 200 с.
Сергеев В.С. Защита населения и территорий в чрезвычайных ситуациях. – М.: Академический проект, 2003. – 432 с.
6.1.3. Схеми (слайди), таблиці:
- Структура НС (стихійних лих) природного характеру.
- Сейсмічна шкала інтенсивності прояву землетрусу на поверхні Землі;
- Приблизне співвідношення між магнітудою за Ріхтером і максимальною інтенсивністю за шкалою MSK-64;
- Характеристика втрат за зонами затоплень, % від чисельності населення;
- Типи сельових потоків та їх вплив на споруди;
- Шкала Бофорта для визначення сили вітру;
- відеофільм «Стихійні лиха»
6.1.5.Технічні засоби навчання:
- відеомагнітофон, телевізор.
7. Основні питання, що підлягають вивченню:
- Характеристика найбільш поширених стихійних лих. Можливий характер ураження людей.
- Організація медичної допомоги потерпілим в районах стихійного лиха.
8. Організаційна структура (план) заняття:
8.1. Організаційна частина .................................................................. 2 хв.
8.2. Перевірка вихідного рівня знань і навичок студентів з питань раніше вивченого матеріалу (усно)….........................................8 хв.
8.3. Навчальні питання:
8.3.1. Визначення і класифікація надзвичайних ситуацій природного характеру…………………………………………. 5 хв.
Стихійні лиха геологічного характеру…………….. 20 хв.
Стихійні лиха гідрологічного характеру…………… 15 хв.
8.3.3. Стихійні лиха метеорологічного характеру………. 15 хв.
8.3.4.Природні пожежі……………………………………. 10 хв.
8.3.5. Тестовий контроль................................................................ 10 хв.
8.4. Заключна частина.................................................................. 3 хв.
8.5. Завдання для самостійної роботи студентів до наступного заняття............................................................................................2 хв.