Добавил:
Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

018_endern_standarti_suchasno_osv_ti._Zb_rka_rekomendats_y._Chastina_2_2011_

.pdf
Скачиваний:
2
Добавлен:
29.10.2023
Размер:
8.19 Mб
Скачать

190

Ґендерні стандарти сучасної освіти

 

 

природним здібностям або власному вибору – тих чи тих рис, що відрізняють її від інших людей. Отже, кожна людина є унікальною й неповторною. Тому ми всі різні, але рівні. Незалежно від того, хлопчик ви чи дівчинка. Суспільству притаманна соціальна різноманітність. Чи можна вважати когось поганою людиною тільки з огляду на те, що він чи вона думають або діють не так, як ми?

Усі ми різні, проте жодна людина не є людиною більше чи менше, ніж будь-хто інший. Усі ми рівні й однаково можемо користуватися своїми правами людини. Саме цю рівність усіх прав людини проголошує Загальна декларація прав людини.

191

Майорський Вячеслав Віталійович, заступник директора з науково-мето- дичної та експериментальної роботи Іллічівської загальноосвітньої школи І–ІІІ ступенів № 1 Іллічівської міської ради Одеської області

Урок з навчального предмету «Основи культури ґендерної рівності»

Клас: 11-й

Тема: «Ґендерні стереотипи на ринку праці та їх подолання».

Мета:

актуалізація знань учениць/учнів щодо їхньої майбутньої професійної орієнтації, ознайомлення їх з поняттями «ґендер», «ґендерні стереотипи», «ґендерно збалансоване суспільство»;

розвиток компетенцій, потрібних особистості в ґендерно збалансованому суспільстві;

виховання взаємоповаги до представниць/представників обох статей.

Обладнання: аркуші паперу, фломастери, саморобні оголошення, підручник з основ культури ґендерної рівності 3.

Тривалість уроку: 40 хвилин.

Хід уроку

І. Організаційний етап (3 хвилини).

Учитель представляється та вітається з ученицями/учнями. Учитель:

Шановні друзі, давайте з вами познайомимося. Пропоную зіграти у гру «Підніміть руку». Правила дуже прості. Будь ласка, підніміть руку ті, хто…

любить троянди;

не любить літо;

мріє про велике майбутнє;

багато працює, щоб досягти щастя;

хоча б раз дивився фільм «Діамантова рука»;

вірить у Бога;

вірить у призначення людини;

слухає групу «Ранетки»;

твердо знає, що всі ми різні, але й, одночасно, всі ми – просто чудові!

3Ми різні – ми рівні. Основи культури ґендерної рівності: Навчальний посібник для учнів 9–12 класів загальноосвітніх навчальних закладів / За ред. О. Семиколєнової. – К.: «К.І.С.», 2007. – 176 с.

192

Ґендерні стандарти сучасної освіти

 

 

ІІ. Актуалізація знань учнів (2 хвилини).

Учитель:

Дякую Вам, шановні мої. Скажіть, будь ласка, а хто з вас знає, що означає поняття «ґендер»?

(Учитель заслуховує відповіді учениць/учнів.)

А чи є різниця між поняттями «стать» і «ґендер»?

Учитель пропонує ученицям/учням визначення поняття «ґендер» як соціальної моде-

лі особистості дівчаток і хлопчиків, жінок і чоловіків, яке вони записують у зошити.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу (30 хвилин).

1. Кого чекають на сучасному ринку праці?

Учитель:

Дорогі друзі! Уже скоро ви закінчите навчання в школі і перед вами постане важливе питання «ким бути?». Я пропоную вам допомогти зорієнтуватися на ринку праці. Уявіть,

що ви – власниці/власники великої фірми. Який працівник є для вас найкращим?

(Учитель пропонує об’єднатися у три групи і зобразити на аркушах паперу людину, яка потрібна на сучасному ринку праці. Після закінчення роботи групи презентують свої «портрети».)

Учитель:

Друзі, а давайте визначимо характеристики чоловіків та жінок, які потрібні на ринку праці.

Учитель із допомогою учнів заповнює таблицю на дошці:

Які чоловіки потрібні на ринку праці?

Які жінки потрібні на ринку праці?

 

 

Після заповнення таблиці організовують бесіду з ученицями/учнями за питаннями:

1.Які вимоги роботодавці найчастіше висувають до чоловіків?

2.Які вимоги роботодавці найчастіше висувають до жінок?

3.Чи збігаються вимоги до чоловіків і до жінок?

4.Про що це свідчить?

2.Ґендерні стереотипи на ринку праці.

Учитель:

Шановні друзі, а як ви розумієте поняття стереотип? Наведіть приклади.

(Відповіді учениць/учнів.)

Учитель підводить учнів до розуміння поняття «ґендерний стереотип». Учитель:

Скажіть, будь ласка, а яку професію ви плануєте отримати по закінченню школи?

(Відповіді учениць/учнів.)

193

Учитель:

Хлопці, а хто з вас бажає отримати професію бібліотекаря?

(Відповіді учениць/учнів.)

Відповіді, найвірогідніше, будуть негативними. Учитель просить хлопців пояснити, чому вони не бажають опановувати цю професію?

(Найвірогідніші відповіді: «маленька заробітна платня», «нечоловіча справа».)

Учитель:

Добре, а хто б хотів стати модельєром?

(Відповіді учениць/учнів.)

Учитель:

А чому так мало майбутніх модельєрів-хлопців? Професія модельєра, наскільки я чув, оплачується добре й , до того ж, більшість видатних модельєрів – чоловіки?

Учитель:

Традиційний поділ професій на «жіночі» та «чоловічі» відбувається незалежно від біологічних особливостей жінок і чоловіків, а є результатом ґендерних стереотипів. Конституція України гарантує громадянкам і громадянам право на працю.

Учитель просить одну/одного з учениць/учнів зачитати текст ст. 43 Конституції України, який записано на дошці.

Конституція України

Стаття 43. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб.

Учитель пропонує ученицям/учням навести приклади порушення положень цієї статті Конституції на сучасному ринку праці.

За потреби учитель може навести одну з ситуацій, указаних на стор. 97 підручника 4.

Учитель:

Шановні друзі, коли я йшов на цей урок, то побачив на рекламному стенді кілька оголошень з пропозиціями для тих, хто шукає роботу. Давайте їх проаналізуємо.

Учитель пропонує ученицям/учням кілька «оголошень».

І.На роботу запрошуються БІРЖОВІ БРОКЕРИ, чоловіки 23–45 років, бажаний досвід роботи, знання англійської мови та ПК – обов’язково.

4Ми різні – ми рівні. Основи культури ґендерної рівності: Навчальний посібник для учнів 9–12 класів загальноосвітніх навчальних закладів / За ред. О. Семиколєнової. – К.: «К.І.С.», 2007. – 176 с.

194

Ґендерні стандарти сучасної освіти

 

 

ІІ. Запрошуємо на роботу ОФІС-МЕНЕДЖЕРІВ, жінок, 20–25 років, досвід роботи – необов’язковий, знання офісної техніки та дисциплінованість – обов’язково.

Бесіда з учнями:

1.Чому, на вашу думку, на посаді офіс-менеджера роботодавці віддають перевагу жінкам , а на посаді біржового брокера – чоловікам?

2.Наведіть приклади професій та посад, на які запрошують тільки жінок або тільки чоловіків?

3.Які закони порушують роботодавці?

4.Чи траплялися вам подібні оголошення? Наведіть приклади.

Учитель:

Як ви вірно зазначили, роботодавці порушують Кодекс законів України про працю. Проте порушено ще один нормативний документ – Закон України «Про забезпечення прав та можливостей жінок і чоловіків».

Учитель зачитує уривок зі статті 17 Закону України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків».

3. Сучасні зміни на ринку праці.

Учитель:

Світ змінюється. Ці зміни стосуються й ринку праці. Будемо сподіватися, що й наше суспільство скоро стане ґендерно збалансованим. А як ви розумієте поняття «ґендерно збалансоване суспільство»?

(Відповіді учнів.)

Усе частіше нам трапляються оголошення про вакансії для охоронців-жінок та вихо- вателів-чоловіків.

Так, наприклад, у Норвегії у 2007 році було ухвалено закон, відповідно до якого в

керівництві кожної фірми має бути 40% жінок. Якщо фірма не забезпечує такої квоти, її можуть закрити.

Учитель:

Давайте уявимо себе роботодавцями в ґендерно збалансованому суспільстві.

(Рольова гра: учитель пропонує трьом ученицям/учням вийти до класної дошки й

уявити себе «роботодавцями майбутнього»; інші учениці/учні витягують картки з назвами професій і підходять «найматися» на роботу).

Бесіда за результатами гри:

Шановні роботодавці, якими критеріями ви керувалися під час приймання на роботу? Чи впливатиме на ваш вибір стать тих людей, які хочуть отримати ту чи іншу посаду

у вашій організації?

195

ІV. Закріплення вивченого матеріалу (5 хвилин).

Учитель:

Шановні друзі, сьогодні ви мали шанс впевнитися, що ми прямуємо до ґендерно збалансованого суспільства. Професійна діяльність жінок і чоловіків визначає їхні ролі як у суспільстві загалом, так і в своєму оточенні, в сім’ї зокрема. Активне залучення жінок до виробничої й підприємницької діяльності веде до зростання кількості фінансово незалежних від чоловіків жінок. В особі висококваліфікованих фахівців із числа жінок чоловіки отримують і гідних конкурентів, і гідних партнерів. Отже, розподіл праці на «чоловічу» та «жіночу» в сучасних умовах стає все більш умовним, а вільний доступ до будь-якої професії для чоловіків та жінок сприяє досягненню рівності. Таким чином, у рівності в правах та обов’язках жінок та чоловіків міститься величезний додатковий резерв економічного розвитку України.

Скажіть, будь ласка, які ваші враження від сьогоднішнього уроку? (Учениці/учні «ланцюжком» діляться своїми враженнями).

Учитель дякує учням за активну участь на уроці.

196

Ґендерні стандарти сучасної освіти

 

 

Маренкова Ольга Вікторівна, учитель Ветеринарної загальноосвітньої школи І–ІІІ ступенів Дергачівськї районної ради Харківської області

Урок ґендерної грамотності в 7-му класі

Тема: «Жінки й чоловіки у світовій історії»

Мета: ознайомити учнів з основами ґендерної історії, деякими базовими поняттями ґендерної науки; розвивати навички аналізу і порівняння; виховувати повагу до особистості, толерантне ставлення до представників протилежної статі.

Тип уроку: заочна подорож.

Обладнання: схема маршруту подорожі, ілюстрації до кожної історичної епохи, аудіопрогравач, картки для виконання вправи «Розподіл обов’язків у сім’ї».

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Привітання, актуалізація теми.

Добрий день, хлопці й дівчата!

Скільки учнів у нашому класі? Скільки з них хлопців? А скільки дівчат? (Діти відповіда-

ють.)

Приблизно однакова кількість хлопців і дівчат.

Чи всі учні нашого класу присутні сьогодні на уроці? (Діти відповідають.)

Дуже добре, що всі діти присутні, тому що сьогодні ми здійснимо дуже цікаву подорож у просторі й часі, зазирнемо у далеке минуле, відвідаємо різні куточки нашої планети.

А ось маршрут нашої подорожі (додаток 1).

Вам цікаво? Але спершу я повинна зізнатися, що ми не просто вирушаємо в подорож, а маємо виконати спеціальне завдання: дослідити, чи рівними були права хлопців і дівчат, чоловіків і жінок у давнину. А тема нашого уроку-подорожі така: «Жінки й чоловіки у світовій історії».

ІІ. Основна частина уроку.

Чи погоджуєтеся ви вирушити зі мною у подорож? Тоді заплющіть очі. Я запускаю машину часу.

Лунає музика, учитель розміщує на дошці ілюстрації (додаток 2).

197

1. Чоловік і жінка первісного суспільства.

Спираючись на ілюстрації та знання історії стародавнього світу, діти розповідають про життя людей у первісному суспільстві. Учитель підводить дітей до власних підсумків про становище чоловіків і жінок у цей період історії людства.

Питання для обговорення

Якими були функції чоловіка і жінки у первісному суспільстві? Хто мав переважне становище? Чому?

2. Уявлення про чоловіка і жінку стародавнього Сходу.

Діти заплющують очі, лунає музика, учитель розміщує на дошці ілюстрації (додаток 3). Спираючись на ілюстрації та знання з історії стародавнього світу, діти розповідають про життя суспільства стародавнього Сходу, спільно з учителем намагаються визначити

ролі чоловіка і жінки у цей період історії людства.

Питання для обговорення

Як уявляли на стародавнього Сході призначення чоловіка й жінки? Як впливала релігія на уявлення про ролі чоловіка й жінки?

Хто був у привілейованому становищі в суспільстві та в сім’ї?

3. Чоловік і жінка в античному світі.

Діти заплющують очі, лунає музика, учитель розміщує на дошці ілюстрації (додаток 4). Спираючись на ілюстрації та знання з історії стародавнього світу, діти розповідають про життя суспільства Давньої Греції та Давнього Риму, під керівництвом учителя обгово-

рюють уявлення про чоловіка й жінку в античному світі.

Питання для обговорення

Які функції виконували чоловічі й жіночі боги в Давній Греції та в Давньому Римі? Як уявляли в античному світі призначення чоловіка й жінки?

4. Чоловік і жінка в християнській традиції.

Діти заплющують очі, лунає музика, учитель розміщує на дошці ілюстрації (додаток 4). Спираючись на ілюстрації, знання з історії та допомогу вчителя, діти розповідають

про виникнення християнства та християнські закони.

Питання для обговорення

Які ролі грали чоловік і жінка в ранньохристиянських громадах?

5. Жінка і чоловік в епоху Середньовіччя.

Діти заплющують очі, лунає музика, учитель розміщує на дошці ілюстрації (додаток 5). Спираючись на ілюстрації, знання історії середніх віків, діти розповідають про життя

в середньовічному суспільстві.

198

Ґендерні стандарти сучасної освіти

 

 

Питання для обговорення

Кому належала перевага в успадкуванні власності за часів Середньовіччя? Чи могла жінка успадкувати землю?

Чи була доступною освіта для жінок у середні віки?

Хто був у привілейованому становищі в середньовічному суспільстві та в сім’ї? Чи мала право жінка на розлучення та опіку над дітьми?

6.Ознайомлення з базовими поняттями ґендерної науки.

Діти, чи пам’ятаєте ви мету нашої подорожі? (Діти відповідають.)

Давайте підсумуємо. (Діти з допомогою вчителя роблять висновки про нерівноправне становище жінок в різні періоди історії суспільства, їх пригнічення та експлуатацію.)

Діти, давайте запам’ятаємо, що таке становище називається ґендерною дискримінацією, яка є обмеженням або позбавленням прав за ознакою статі (або ґендерною ознакою) в усіх сферах життя суспільства: трудовій, соціально-економічній, політичній, духовній, сімейно-побутовій.

Чи згодні ви з тим, що така дискримінація є насиллям над особистістю, і, відповідно, загрозою для її безпеки?

Доки жінки терпіли дискримінаційне ставлення?

Давайте продовжимо нашу подорож і зазирнемо в 1979 рік, коли Організація Об’єднаних Націй узгодила Конвенцію про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок.

7.Конвенція про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок.

Це один із найголовніших міжнародних документів про права жінок. Україна ратифікувала Конвенцію у 1980 році, перебуваючи у складі Радянського Союзу.

Конвенція закликає до звільнення жінок від будь-яких форм дискримінації. Вона

також передбачає розробку заходів із забезпечення фактичної рівності жінок і чоловіків.

Кожна країна готує звіт про виконання вимог Конвенції один раз на чотири роки.

8. Сучасний період.

А зараз, діти, нам уже час повертатися додому, у 2010 рік. Давайте подивимося, як співіснують і взаємодіють жінки і чоловіки в наш час. Чи рівні вони?

Вправа «Асоціації»

Учитель ділить дошку на дві частини. Одну частину підписує як «Риси, які асоціюються з чоловіками», другу частину – як «Риси, які асоціюються з жінками». Група хлопців заповнює колонку про жінок, група дівчат – про чоловіків. Потім кожна група презентує результати своєї роботи. Учні спільно з учителем аналізують результати. По закінченні аналізу проводять коротку дискусію.

Питання для обговорення

Чому існують уявлення про «чоловічі» й «жіночі» риси характеру?

Як можна змінити суспільну думку?

199

Вправа «Розподіл обов’язків в сім’ї»

Клас ділиться на три групи. Кожна група отримує картки з описами сімей (додаток 7). Завдання – розподілити домашні обов’язки в сім’ях. По завершенні учні представлють свою роботу. Проводять коротку дискусію.

Питання для обговорення

Які думки виникли у вас під час виконання цієї вправи?

Чи завжди розподіл домашніх обов’язків між членами сім’ї є справедливим? Як правильно, на вашу думку, розподіляти домашні обов’язки в сім’ї?

ІІІ. Підсумки уроку.

Діти об’єднуються в пари й коротко розповідають один одному, що вони запам’ятали, що їм сподобалося, а що – ні.