Тема: Аналіз твору А. Камю «Чума»
Мета: розглянути шукання письменником життєвих істин, прослідкувати вплив екзистенціалістських ідей на творчість А. Камю, розглянути систему образів героїв роману, символіку чуми, ідейно-художні особливості роману; активізувати пізнавальну діяльність; виховувати активну життєву позицію, людяність.
Тип уроку: комбінований урок (урок – пересторога).
Обладнання: опорний конспект-схема (презентація), ілюстрації до твору (слайди з картин Ієроніма Босха), портрет письменника, збірка творів А.Камю, підручники.
Епіграф: «Єдине, що мені важливо, - це бути людиною»
«Жизнь абсурдна, и человек становится человеком только в пограничной ситуации.»
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
ІІ. Оголошення теми і мети уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань:
-
У кожного на парті є опорний конспект-схема, ми на протязі всього уроку будемо працювати і до кінця уроку закінчимо заповнювати схему. (У схему вписуємо автора і назву роману).
-
Кожний твір письменника – це частка його життя, душі, поглядів і неможливо зрозуміти зміст твору та ідеї вираження думок без знання біографії і світогляду автора.
-
Тому згадаймо основні моменти життя А. Камю. (Учні називають основні віхи життя автора. Камю захоплювався філософією і течія екзистенціалізму йому близька).
-
Що з себе представляє екзистенціалізм? (Витік філософії); (основні положення екзистенціалізму).
Основні положення екзистенціалізму (презентація):
-
світ абсурдний і народжується задля смерті;
-
головний скарб людини – її внутрішній світ;
-
людина у вирішальні моменти свого життя стає перед вибором і в залежності від вибору – вона стає людиною, або ні;
-
людина у світі самотня, її існування в єдності з іншими необхідне, щоб перебороти страх, відчай, тривогу, самотність;
-
відображення життя у творі митцем завжди суб’єктивне;
-
існування людини, біологічне і психологічне, передує сутності та є важливішим.
-
Чому А. Камю захопився поглядами екзистенціалістів? (Проблематика того часу, епоха ВВВ, рух опору, настрій, який тоді панував).
-
Чому твір Камю вважають романом – притчею?
(Роман побудований як притча, що в інакомовній формі порушує одвічні проблеми людського буття й насичена найширшими філософсько-моральними узагальненнями та складною символікою.
Роман «Чума» з його філософсько-інтелектуальним змістом можна розглядати як своєрідний авторський монолог, розбитий на окремі партії, вручені різним персонажам, котрі виступають носіями різних сторін авторського Світогляду, різних її аспектів і тенденцій).
ІV. Робота над новим матеріалом: (аналіз роману). (Запис у конспект – схему).
Довідковий матеріал на дошці:
Притча – алегоричний літературний жанр, що містить в собі моральне або релігійне повчання.
Чума – гостре інфекційне захворювання людини і тварини, належить до карантинних хвороб.
Фашизм – відкрита терористична диктатура найбільш реакційних і словіністичних елементів. Встановлення фашизму виражає неспроможність влади утримати контроль демократичними засобами.
Примиренці – невиразні образи, вони стоять осторонь і дотримуються думки «…моя хата з краю, нічого не знаю».
-
З чим у вас асоціюється зазначена в назві твору «Чума»? (Фашизм).
(Люди доброї волі можуть перемогти конкретне зло, але їм ніколи не досягнути перемоги над злом у світобудові. «Що таке чума?» – питає Тарру у доктора Ріє, і той, додумавши, відповідає: «Нескінченна поразка».)
-
Що несе фашизм людям? (Розлуку, попелище, спустошення, смерть, самотність).
-
Що є символом фашизму у романі? (Чума).
-
Як автор відображає наслідки чуми у творі? (Навести приклади з твору).
-
Чому для передачі суті фашизму Камю вибрав саме чуму? (Чума – це не просто хвороба, яка, якщо її не вилікувати, заражає велику кількість людей і зачумлює світ. Так само і фашизм, нищить все на своєму шляху).
-
Хто з героїв роману справив на вас враження?