2.6. Завдання №6
За даними завдання № 3 для першого проєкту з позитивним значенням NPV розрахувати інші показники ефективності проєкту: IRR, PI, PP, DPP. Зробити висновок про доцільність вкладення грошей.
NPVА (12 %) = 4,024
NPVА (17 %) = -0,91
PPфакт = 50 * 4 / (22+14+21+13) / = 0,7142*4 = 2,8
PP = (22+14+21+13)/4 =
DPP = 3 + 4,244/8,268 = 3,51 року.
Висновок: вкладення грошей в проект А – дисконтований термін окупності 3,51 року.
2.7. Завдання №7
Дані наступні грошові потоки. Використовуючи критерій NPV, визначити якнайкращий проєкт (трьома способами) якщо ставка дисконтування r = 12 %
Табл. 2.7.1. – Вихідні дані
А |
-50 |
22 |
14 |
21 |
13 |
Б |
-50 |
24 |
49 |
|
|
В |
-20 |
58 |
|
|
|
NPV для проєктів А, Б і В відповідно складають 4,024; 10,485 і 31,794 млн. грн. – max Безпосередньому порівнянню ці дані не підлягають, оскільки проєкти мають різну тривалість. Вибір существляется при порівнянні проєктів на одному тимчасовому інтервалі.
а) метод найменшого загального кратного. Найменше загальне кратне дорівнює 4 рокам.
Табл. 2.7.2. – Схема повторень проєктів за період найменшого загального кратного
Проєкт |
Тривалість |
1 рік |
2 рік |
3 рік |
4 рік |
Кількість повторень |
А |
4 |
А |
1 |
|||
Б |
2 |
Б |
Б |
2 |
||
В |
1 |
В |
В |
В |
В |
4 |
Тоді для проєкту А: NPVа(4,1)= 4,024
Сумарний NPV при триразовій реалізації проєкту Б складає: NPVб(2,2)= 10,485 (1 + 1/(1+0,12)^2) = 18,84 млн. грн. > 4,024, тобто проєкт Б переважає А.
NPVв(1,4)= 31,794 (1 + 1/(1+0,12) ^1+ 1/(1+0,12) ^2+ 1/(1+0,12) ^3) = 108,16 млн. грн. > 18,84, тобто проєкт В переважає
б) існує спрощена формула розрахунку, по якій враховується повтор проєкту необмежене число разів:
При цьому з двох порівнюваних проєктів переважним є той, який має більше значення NPV(i).
проєкт А i=4 (тривалість проєкту) NPV(4)= 4,024 * (1+0,12) ^4/((1+0,12) ^4 -1) = 11,04 млн.грн.
проєкт Б i=2 NPV(2)= 10,485 * (1+0,12) ^2 /((1+0,12) ^2 -1)= 51,7 млн.грн.
проєкт В i=1 NPV(1)= 31,794 * (1+0,12) ^1 /((1+0,12) ^1 -1)= 296,74 млн.грн.
в) існує також 3 варіант розрахунку:
Табл. 2.7.3. – Третій варіант розрахунку
проєкт А: ЕА=4,024/FM4(12;4) = 4,024/3,037= 1,325 |
NPV∞=1,325/0,12 = 11,042 млн.грн. |
проєкт Б: ЕА=10,485/FM4(12;2) = 10,485/1,69 = 6,204 |
NPV∞=6,204/0,12 = 51,701 млн.грн. |
проєкт В: ЕА=31,794/FM4(12;1) = 31,794/0,893= 35,604 |
NPV∞=35,604/0,12 = 296,69 млн.грн. |
Висновок: в усіх варіантах розрахунку переважає проєкт В